Αρχείο μηνός Οκτωβρίου 2013

Κι αν το Σχολείο ήταν η ευκαιρία μας; Η Δεύτερή μας Ευκαιρία;

Το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Χίου ενημερώνει την χιακή κοινωνία ότι συνεχίζει τις εγγραφές του για το σχολ. έτος 2013-2014.
Τα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας που λειτουργούν στην Ελλάδα από το 2000 υπό την αιγίδα της Γενικής Γραμματείας Διά Βίου Μάθησης και με την υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Ένωσης έχουν ως στόχο την παροχή και ολοκλήρωση της υποχρεωτικής εκπαίδευσης ατόμων 18 ετών και άνω.
Στο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Χίου (Σ.Δ.Ε.) μπορεί να φοιτήσει κάθε ενήλικας που δεν έχει, για οποιονδήποτε λόγο, φοιτήσει στο Γυμνάσιο και δεν έχει αποκτήσει απολυτήριο γυμνασίου. Στο Σ.Δ.Ε. θα έχει τη δυνατότητα να Συνέχεια

Εξερευνώντας τις ομορφιές της Χίου με το ΣΔΕ Χίου.

IMGP8064_int

Το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Χίου στο πλαίσιο της ετήσιας εκπαιδευτικής επίσκεψής του, οργάνωσε και πραγματοποίησε οδοιπορικό στα χωριά της Βόρειας Χίου. Το σχολείο μας και οι εκπαιδευόμενοί του είναι ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένοι και προσανατολισμένοι σε θέματα τοπικής ιστορίας, παραδοσιακού πολιτισμού και κουλτούρας. Έχοντας επισκεφτεί και γνωρίσει σε προηγούμενες εκδρομές μας σημαντικά μέρη της Ελλάδας (Θεσσαλονίκη, Αθήνα, Μυτιλήνη) νοιώσαμε την ανάγκη, αυτή τη φορά, να στραφούμε στον δικό μας τόπο και στις μοναδικές ομορφιές που κρύβει ένα σχετικά άγνωστο κομμάτι της Χίου, τα Βορειόχωρα.

Ανηφορίζοντας στους δρόμους της Αμανής Συνέχεια